Navigate / search

Nuværende og tidligere folketingsmedlemmer

Aaja Chemnitz Larsen 2015 – 2019 samt genvalgt i 2019

Johan Lund Olsen 2014 – 2015

Stedfortræder for Sara i perioden fra 15. september 2014 til 27. maj 2015, 21. marts 2014 til 25. april 2014, 1. oktober 2013 til 19. november 2013, og 8. september 2013 til 14. september 2013

Sara Olsvig 2011 – 2014

Formand for Inuit Ataqatigiit Kattuffiat
Formand for Hovedbestyrelsen
Medlem af Inatsisartut

Juliane Henningsen 2007 – 2011

Fhv. medlem af Inatsisartut.

Sofia Rossen 2007 & 2010

Stedfortræder for Kuupik i dennes orlovsperiode fra 10. april til 4. juni 2007 og igen for Juliane i hendes orlovsperiode fra 12. januar til 4. oktober 2010.

Kuupik Kleist 2001 – 2007

Fhv. Inatsisartut og tidligere formand for Naalakkersuisut.

Print Friendly, PDF & Email